Jak często odrobaczać zwierzęta?

Dodano:

Regularne odrobaczanie to obowiązek każdego właściciela pupila. W wielu przypadkach jest ono wykonywane bez większego planowania, kiedy akurat się o tym przypomni lub przy okazji zabrania zwierzaka na szczepienie.

Tymczasem należy zdawać sobie sprawę, że zwierzęta domowe niezwykle łatwo mogą stać się żywicielami obcych organizmów – nie tylko pcheł czy kleszczy, ale także tych bytujących wewnątrz ciał. Może się to stać nawet podczas zwykłego spaceru czy przy spotkaniu z innym czworonogiem. Istotne jest również to, że choć objawy zarobaczenia często są widoczne gołym okiem – pupil może stać się apatyczny, saneczkować, cierpieć na biegunki bądź nadmierne ślinienie się – to jednak nie zawsze musi tak być. W myśl zasady, że łatwiej i bezpieczniej jest zapobiegać niż leczyć, należy odpowiednio często zajmować się odrobaczaniem zwierząt.

Dlaczego należy regularnie odrobaczać zwierzęta domowe?

Pod potocznym pojęciem „robaki” stosowanym w kontekście opisywania zarobaczonych zwierząt kryją się przede wszystkim nicienie i tasiemce, czyli pasożyty bytujące wewnątrz układu pokarmowego. Każdy organizm pasożytniczy działa w dwojaki sposób – nie tylko korzysta ze składników pokarmowych spożywanych przez gospodarza, przez co prowadzi do osłabienia czy nawet skrajnego wycieńczenia organizmu, ale zatruwa go też szkodliwymi produktami metabolizmu. Toksyczne metabolity mają negatywny wpływ na aktywność zainfekowanych organów (problemy najczęściej dotykają wątrobę, mięśnie i oczy) oraz stanowią zagrożenie dla podstawowych funkcji życiowych, doprowadzając m.in. do upośledzenia działania systemu odpornościowego nosiciela. Aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy zdrowie bądź życie pupila będzie w bezpośredni sposób zagrożone, należy w porę wyeliminować pasożyty.

W jaki sposób należy przeprowadzić odrobaczanie?

Wyróżniamy dwa sposoby odrobaczania zwierząt domowych. Najprościej jest skierować się po pomoc do weterynarza, który zleci badania kału i dobierze preparat pod konkretny rodzaj pasożytów znajdujących się aktualnie w ciele naszego pupila. Można też zdecydować się na podanie środka działającego na najczęściej spotykane w organizmach zwierząt robaki. Niezależnie jednak od wybranej metody, po wykonaniu odrobaczenia należy pamiętać o zaaplikowaniu czworonogowi probiotyku (np. BioProtect), który pomoże w odbudowie mikroflory jelit naruszonej przez zabieg. Środek taki wystarczy dawkować przez tydzień, mieszając po jednej kapsułce na dzień z karmą zwierzęcia. Warto również stosować różnego rodzaju preparaty profilaktyczne, które są dostępne w formie obróżek, kropli czy sprayów – pozwolą one z zawczasu ochronić nasze czworonogi przed atakami niektórych pasożytów.

Jak często należy wykonywać zabiegi odrobaczania?

Zarażenie się pasożytem jest niezwykle proste, bo wystarczy, że zwierzę nieświadomie spożyje mikroskopijne jaja – często są nimi skażone, chociażby trawniki, gleba czy piaskownice. Wskazuje się, że w przypadku dorosłych pupili odsetek zarobaczonych zwierząt znacznie przekracza 50%, natomiast wśród szczeniąt i kociąt wskaźnik ten jest jeszcze wyższy (zakażają się poprzez ssanie mleka matki). Właśnie dlatego zabiegi odrobaczania należy przeprowadzać często i począwszy niemal od samych narodzin. Pierwszy raz należy się za to zabrać, gdy zwierzę domowe (szczenięta i kocięta) osiągną wiek 2-4 tygodni. Drugie odrobaczanie wykonuje się mniej więcej około 4-6 tygodnia, a trzecie – w okolicach 10-12 tygodnia życia zwierzęcia. Później odrobaczanie należy powtarzać co kilka miesięcy, nie mniej niż 4 razy na rok. Zwierzęta należy także odrobaczać przed szczepieniami (np. na wściekliznę).

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło