Jak dbać o zęby pupila?

Dodano:

Higiena zębów czworonożnych pupili to temat niezwykle ważny, lecz niestety często zaniedbywany przez właścicieli. Wiele osób wychodzi bowiem z założenia, że psie czy kocie zęby nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zaniedbywanie higieny wnętrza pyska może doprowadzić do dużo poważniejszych konsekwencji niż tylko nieprzyjemny zapach. 

Resztki pokarmów spożywanych przez zwierzęta łatwo przylegają do uzębienia, tworząc złogi kamienia nazębnego. Te przy współudziale bakterii beztlenowych przyczyniają się do destrukcji zębów, zwłaszcza na pograniczu z dziąsłami. W skrajnych przypadkach może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych, rozchwiania i wypadania zębów. Należy również liczyć się z tym, że rozwijające się w pysku chorobotwórcze bakterie mogą zostać połknięte razem ze śliną i przenieść się dalej, atakując wiele ważnych organów (m.in. serce, nerki, wątrobę). Aby zapobiec takim sytuacjom, istotna jest codzienna profilaktyka i regularne czyszczenie zębów pupila.

Profilaktyka, czyli właściwa dieta

Za tworzenie się złogów kamienia nazębnego odpowiada w dużej mierze rodzaj podawanego pokarmu, dlatego należy zwracać baczną uwagę, co podajemy swojemu pupilowi. Przede wszystkim należy wystrzegać się rozmoczonej karmy lub mokrej karmy z puszki, jednak sucha karma również nie jest idealnym rozwiązaniem problemu, ponieważ większość zwierząt połyka kawałki w całości, zamiast je przegryzać. Należy również pamiętać, że karmy te zawierają w swoim składzie duże ilości szkodliwych dla zębów węglowodanów. Z tego powodu specjaliści zalecają stosowanie tzw. diety BARF, w której psy dostają do ogryzania mięsne kości, dzięki czemu mogą w naturalny sposób czyścić zęby. Jedzenie kości potrafi być jednak niebezpieczne, prowadząc np. do niedrożności przewodu pokarmowego, dlatego warto je zastępować przez naturalne suszone gryzaki. Właściciele czworonogów mogą również skorzystać ze specjalnych smakołyków o porowatej strukturze, których gryzienie czyści zęby, a przy okazji masuje dziąsła.

Czy zwierzęta domowe potrzebują mycia zębów?

Jeśli chcemy zyskać pewność, że problemy zdrowotne ominą naszego pupila, powinniśmy od czasu do czasu wyszczotkować mu zęby. Warto zacząć już od najmłodszych lat zwierzęcia, kiedy kamień nazębny jeszcze się nie ujawnił – stopniowe przyzwyczajanie psa lub kota do aplikacji preparatów pielęgnacyjnych pozwoli mu oswoić się z zabiegiem i sprawi, że dorosłe zwierzę nie będzie odczuwać w związku z tym stresu. W naszym sklepie mogą się Państwo zaopatrzyć w specjalne pasty do zębów dedykowane psiakom, które można stosować codziennie lub raz na tydzień. Najczęściej rozprowadza się je z użyciem palca lub szczoteczki. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, należy pamiętać, aby dostosować jej rozmiar i profil do kształtu zębów pupila. Przy okazji warto rozważyć, czy wygodniej będzie posługiwać się szczoteczką na rękojeści (dla psów z długim pyskiem), czy też naparstkową (dla psów z krótkim pyskiem oraz kotów).

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło