Jak prawidłowo stosować preparaty na pchły i kleszcze?

Dodano:

Pchły są małymi bardzo skocznymi, bezskrzydłymi owadami. Są bardzo denerwujące i niebezpieczne. Powodują alergiczne zapalenie skóry, ponieważ ślina i wydaliny owadów, wywołują uczulenie u psa i kota. Kiedy zwierzęta drapią się, dochodzi do infekcji bakteryjnych. To jednak nie wszystko, ponieważ insekty przenoszą groźne choroby. Kleszcze natomiast są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wywołują wiele chorób, z których najgroźniejsze są: borelioza, babeszjoza, anaplazmoza i erlichioza. 

Borelioza występuje u ludzi i zwierząt. Bakterie są przenoszone przez larwy, nimfy i postać dojrzałą kleszcza. Zarazki przenikają do krwi, a następnie do narządów wewnętrznych, stawów i układu nerwowego. Choroba jest bardzo niebezpieczna. Jednak groźniejsza jest babeszjoza, która u psów niszczy czerwone krwinki i dochodzi do żółtaczki i anemii. Anaplazmoza natomiast u psa, objawia się gorączką, biegunką, wymiotami, apatią i brakiem apetytu. Jest także u człowieka. Jeśli chodzi o ehrlichiozę, występuje w kilku rodzajach. Niektóre objawy są podobne jak przy anaplazmozie, ale dochodzi powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych oraz utrata masy ciała.

Czy pchły i kleszcze atakują także zimą?

Lato mija, a pchły i kleszcze nadal atakują. Podczas wilgotnej i deszczowej pogody, są jeszcze bardziej aktywne. Tak naprawdę psy i koty musimy chronić przez okrągły rok, poprzez wybór odpowiednich preparatów zapobiegawczych. Jesienne spacery po parku, w lesie, przy zielonych placach, skwerkach sprzyjają atakom pcheł i kleszczy. Tam, gdzie leżą jesienne liście, są pchły i kleszcze. Są w miejscach, które uważamy za bezpieczne, czyli w trawach. Po deszczu, z pewnością zaatakują insekty, więc musimy zachować szczególną czujność. Kiedy psy zmieniają sierść, są pożywką dla pcheł. Powinniśmy zawsze sprawdzić, czy nasz pupil, nie przyniósł w sierści pasożytów. Nasze zwierzaki potrzebują ochrony przed owadami, praktycznie o każdej porze roku, także zimą. Wiemy, że pchły gromadzą się także w piwnicach, ale nie tylko tam. Wszelkiego rodzaju schowki, szpary w podłodze, garaże, a nawet dywany i kanapy, są doskonałym miejscem dla pasożytów i ich larw. Przetrwają każde warunki i to przez wiele miesięcy. Nie inaczej jest z kleszczami, które są odporne na niskie temperatury. Za to o wiele groźniejsze.

Jak prawidłowo stosować preparaty na pchły i kleszcze?

Utrzymanie czystości w domu jest jednym ze sposobów ochrony pupila przed pasożytami. Musimy przede wszystkim dbać o ich pielęgnację. Regularne mycie psa, zdecydowanie pomaga, ponieważ zauważymy obecność kleszcza. Nie zawsze typowe środki pielęgnacyjne są wystarczające, ponieważ zawsze nasz pupil jest narażony na ukąszenie. Nawet najdrobniejsze objawy podejrzenia obecności pcheł, powinniśmy traktować bardzo poważnie. Jednak najskuteczniejsze są środki profilaktyczne. W sklepie Ani-Wet możemy się zaopatrzyć w preparaty przeciwko pchłom i kleszczom. Co ważne, nie powinniśmy przerywać stosowania środków. Doskonale sprawdza się również obroża, która zawiera specjalne substancje przeciwko pchłom i kleszczom. Obrożę zakładamy na szyi na okres 3 miesięcy, w miejscu, najbardziej narażonym na ukąszenia. Po tym okresie zmieniamy na nową, ale zawsze pies powinien mieć ją założoną. Dla psów jest również PESS Spray MUSZKA na pchły i kleszcze. Natryskujemy preparat równomiernie na całej powierzchni ciała, oprócz pyska. Po upływie 1-2 godzin wyczesujemy z sierści martwe lub porażone pasożyty. Niekiedy musimy ponowić zabieg, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Przeciwko pchłom jest np. HAPPS Żel, który nanosimy niewielką ilość na zwilżone wcześniej letnią wodą miejsce. Rozprowadzamy żel aż do uzyskania piany, a następnie spłukujemy. Zawsze powinniśmy zachować środki ostrożności i oczywiście czytać etykiety. Jest wiele produktów, które pomogą zabezpieczyć przed pasożytami, lub je zwalczyć.  

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło