Jaką karmę podawać wysterylizowanym kotom?

Dodano:

Koty po zabiegach sterylizacji oraz kastracji mają tendencje do tycia oraz znacznie częściej narażone są na problemy z nerkami oraz powstawanie chorób im towarzyszących takich, jak na przykład cukrzyca. W trosce o dobrą kondycję i zdrowie czworonożnych przyjaciół, warto podawać im odpowiednio zbilansowaną karmę. Przedstawiamy kilka wskazówek na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Czego należy unikać, dobierając karmę dla kota po sterylizacji?

Przede wszystkim zawarte w niektórych karmach zboża, powodują niekorzystna zmianę ph moczu. W związku z tym, dla kota po zabiegu sterylizacji należy dobrać karmę pozbawioną zbóż. Tym bardziej, że koty jako mięsożercy potrzebują przede wszystkim dobrej jakości białka, do trawienia którego przystosowany jest ich układ pokarmowy. Natomiast zboża takie, jak na przykład pszenica, mogłyby niepotrzebnie rozregulować proces trawienny kota.

Dlatego odwiedzając sklep zoologiczny, zwracajmy szczególną uwagę na składy karm. Nie warto podawać kotu karm zawierających konserwanty, sztuczne substancje smakowe i zapachowe oraz cukier. Same w sobie są one szkodliwe dla zdrowia kota, a ponadto mogą wzmagać u zwierzęcia apetyt, a w konsekwencji doprowadzić do otyłości. W grupie ryzyka znajdują się szczególnie koty domowe nie wychodzące, ponieważ z reguły jedzą one więcej kalorii niż spalają energii. Z tego samego powodu, w codziennej diecie kota sterylizowanego nie powinno również być zbyt wiele tłuszczu. Pamiętajmy, że metabolizm zwierzęcia po zabiegu oraz wraz z wiekiem ulega spowolnieniu.     

Jakie wartości odżywcze powinny zawierać karmy odpowiednie dla kota po sterylizacji?

Organizm kota po zabiegu sterylizacji uległ poważnym zmianom, np. inaczej funkcjonuje jego układ hormonalny. W związku z tym zmieniło się jego zapotrzebowanie. Istotnymi składnikami karm, przeznaczonych dla kotów sterylizowanych są:

  • substancja zakwaszająca mocz, np. chlorek amonu;
  • L-metioniny – zapobiegające tworzeniu się kryształków i kamieni moczowych;
  • duża zawartość dobrej jakości białek mięsa – o wysokiej strawności oraz wysokiej jakości biologicznej;
  • L-karnityna – zwiększa tempo przemiany materii oraz wpływa na lepsze wykorzystanie składników energetycznych;
  • Taurynę, która ma wpływ na trawienie tłuszczu;
  • Źródło błonnika, np. nasiona babki płesznik – regulacja układu trawiennego;
  • Fruktooligosacharydy – maja właściwość prebiotyczne, wspomagają pracę układu pokarmowego;
  • Niższa zawartość tłuszczu;
  • Witaminy: D3, C i E, cynk, miedź, mangan.

Przykładem takiej karmy jest mokra karma dla kota sterylizowanego Dolina Noteci Premium danie z wołowiny, które zawiera dodatkowo dużą zawartość żelaza, odpowiedzialnego między innymi za prawidłowy metabolizm.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło