Jak żywić młode gołębie?

Dodano:

Karmienie młodych gołębi różni się w zależności od pory roku i okresu lęgowego oraz pierzenia. Warto postawić na mieszanki ziaren wysokiej jakości oraz z pewnego źródła. Czy suplementacja jest niezbędna i w jakich sytuacjach może się sprawdzić? Przedstawiamy wskazówki na temat żywienia młodych gołębi. Zapraszamy.

Podstawy żywienia młodych gołębi hodowlanych

Żywienie gołębi hodowlanych jest bardzo złożone. Główne składniki diety gołębi to zboża, nasiona roślin motykowatych oraz oleistych. W przypadku młodych gołębi przed podaniem są one rozgniatane. Warto wiedzieć, że podstawowym zbożem zapewniającym optymalną ilość składników odżywczych młodym gołębiom jest jęczmień – od 20% do 60% zapotrzebowania na dobę.

Mimo, iż gołębiom bardzo smakuje ziarno pszenicy i chętnie je jedzą, warto ograniczyć je w diecie ptaków, ze względu na właściwości tuczące. Ptaki spożywające zbyt wiele pszenicy niechętnie latają, czują się ociężałe i ospałe. Jeśli tak by się zdarzyło, należy przez kilka tygodni podawać gołębiom ziarno owsa pozbawione plew, który ma właściwości wspomagające utratę nadwagi. Ptaki zyskują chęci i energie do wylatywania z gołębnika.

Kolejnym wysokoenergetycznym składnikiem diety młodych gołębi jest ziarno kukurydzy w formie gniecionej, ześrutowanej lub odmiany drobnoziarniste.

Białko zaś jest dostarczane młodym gołębiom poprzez podaż nasion bobika, grochu i peluszki, łubinu, wyki i fasoli. Natomiast wszelkie niedobory energetyczne bilansuje podawanie roślin oleistych w postaci ziaren rzepaku, rzepiku, konopii, jak również siemienia lnianego (doskonała kondycja piór).

Suplementacja  

Dla zbudowania kondycji oraz odporności karma dla gołębi jest uzupełniana o dodatkowe aminokwasy i witaminy, szczególnie w przypadku zahamowania wzrostu młodych gołębi oraz przeżywanego przez nie stresu, np. związanego z transportem. Zalecane jest podawanie do picia mieszanki wody wraz z wymieszanym w odpowiednich proporcjach roztworem preparatu Aminosol.

Natomiast dla ustabilizowania pracy układu pokarmowego gołębi dodaje się do wody pitnej specjalną mieszaninę kwasów organicznych:

  • Kwas mlekowy,
  • Kwas fosforowy,
  • Kwas mrówkowy,
  • Kwas octowy,
  • Kwas cytrynowy,
  • Kwas jabłkowy,
  • Ekstrakt z Oregano.

Zakwaszona w ten sposób woda, wypita przez młodziutkie gołębie pobudza procesy trawienne, pobudza apetyt oraz chroni przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych – wspiera rozwój prawidłowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.   

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło