Jak odrobaczać gołębie?

Dodano:

Apatia, słaba kondycja lotu oraz wzmożone spożycie wody przez gołębie to niepokojące objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu pasożytniczym. W takich sytuacjach warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zbada ptaki oraz zaordynuje stosowne leczenie. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się biegunki i pogorszenie jakości upierzenia. W naszym wpisie przedstawiamy sposoby odrobaczania gołębi. Zapraszamy.

Rozpoznanie inwazji pasożytów oraz metody leczenia 

Warto mieć na uwadze fakt, że niewykryta w porę i nie leczona inwazja pasożytów może zahamować wzrost i rozwój młodych gołębi, natomiast starsi członkowie stada mogą ulec skrajnemu wychudzeniu i upadkom. Aby móc ochronić stado przed obniżeniem odporności, a w przyszłości zakażeniem chorobami wirusowymi i bakteryjnymi należy niezwłocznie poddać badaniu kałomocz gołębi.

Jest to tak zwana metoda flotacji. Należy pobrać próbki kałomoczu do czystego, plastikowego pojemnika, przeznaczonego do badań z 8 różnych miejsc z gołębnika, wybierając świeże miękkie odchody, najbardziej zmienione. Szansą na szybki i wiarygodny wynik badania jest niezwłoczne dostarczenie materiału do przychodni weterynaryjnej. W przypadku potwierdzenia zakażenia pasożytami, lekarz weterynarii zaleci podanie leków przeciwrobacznych.

Bardzo ważne jest podanie odpowiednio dobranych dawek leków do dziobów wszystkim osobnikom stada, ponieważ takie działanie uważane jest za najbardziej skuteczne. Jednakże przy podawaniu niektórych leków karmę dla gołębi należy ograniczyć, a w wielu przypadkach istnieje konieczność przegłodzenia ptaków przez 24 godziny przed i 3 godziny po podaniu leku. Wówczas mogą pojawić się wymioty i biegunki. Należy w takiej sytuacji wyrównać straty elektrolitów i soli mineralnych.

Po upływie 2 tygodni po zakończeniu kuracji należy ponownie oddać kał gołębi do badań kontrolnych i w razie konieczności powtórzyć odrobaczanie. Kluczową kwestią jest również generalne wyczyszczenie gołębnika, aby móc wyeliminować ryzyko powtórnego zarażenia – jaja ptasich pasożytów są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Profilaktyka polega na częstym usuwaniu odchodów z gołębnika i regularnej dezynfekcji.

 

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło