Czym się kierować wybierając suchą karmę dla psa?

Dodano:

Prawidłowe żywienie psa odgrywa ogromną rolę w zapewnieniu mu dobrego stanu zdrowia, samopoczucia i błyszczącej sierści. Wybór karm na rynku jest ogromny, ale to wciąż sucha karma cieszy się największym zainteresowaniem wśród właścicieli czworonogów. Jak wybrać odpowiednią karmę? Na co zwrócić uwagę?

Sucha karma stanowi najczęściej uzupełnienie karmy mokrej. Dzięki ich połączeniu zapewniamy psu równowagę składników oraz odpowiednią wilgotność pokarmu. Karma w formie suchych granulek stanowi odrębny i dobrze zbilansowany posiłek, a dzięki swojej formie pozwala też oczyścić zęby psa. Aktualna oferta sklepów z karmami pozwala na wybranie idealnego produktu dla naszego czworonoga. Różnią się one składem, wyglądem i wagą opakowania, a na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, szukając idealnej suchej karmy?

Przeanalizuj potrzeby psa

Jeśli chcemy, aby nasz pupil odżywiał się zdrowo i spożywał pełnowartościową karmę, lepiej nie ograniczać się do zakupu karmy w supermarkecie. Chcąc zadbać o zdrowie psa i jego dobre samopoczucie, błyszczącą sierść i zdrowe zęby oraz oczy lepiej dokładnie przeanalizować potrzeby zwierzęcia i do nich dopasować suchą karmę. Jedzenie powinno być zbilansowane, strawne, ale i smaczne. Należy pamiętać, że karmę należy zmieniać, dostosowując ją do aktualnego stanu zdrowia psa. Podstawowy czynnik, jaki powinien mieć wpływ na nasz wybór to fakt, czy karma pełni jedynie funkcję uzupełniającą, czy stanowi pełnoporcjowy posiłek pozwalający zadbać kompleksowo o zdrowie psa. Niezmiernie ważne jest również przeznaczenie karmy. Inne jedzenie powinien spożywać szczeniak, inne pies dorosły, a jeszcze inne senior. Producenci dostosowują również karmę do rozmiaru psa. Granulki oraz składniki odżywcze dostosowane są do potrzeb małych, średnich i dużych ras. Mały pies będzie miał trudności z gryzieniem karmy przeznaczonej dla dużych psów. Jego zęby mogą sobie nie poradzić z takim wyzwaniem. Dobrze jest brać pod uwagę również gramaturę opakowania karmy. Jeśli kupimy dużą torbę karmy i nie zużyjemy jej odpowiednio szybko, karma może zapleśnieć. Nie bez znaczenia są też aktywność zwierzęcia oraz jego indywidualne preferencje. Psy, które spędzają dużo czasu na dworze i na aktywności fizycznej, potrzebują bardziej kalorycznych posiłków niż pieski kanapowe. Czasami zdarza się, że pies nie chce jeść karmy z konkretnym składnikiem, weźmy to pod uwagę.

Składniki karmy suchej

Niezwykle ważny jest również sam skład karmy, jaką wybieramy dla naszego pupila. Poza upodobaniami zwierzęcia należy wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby i stan zdrowia. Jeśli pies ma nadwagę, należy wybrać karmę przeznaczoną dla zwierząt z takim problemem. Inny skład karmy wybierzemy dla suczek w ciąży i z laktacją, inny dla psów cierpiących na dolegliwości ze strony układu ruchowego czy choroby kardiologiczne. Najważniejszym składnikiem karmy zawsze będzie mięso. Co więcej, powinno znajdować się na pierwszym miejscu na liście składników. Producent ma obowiązek umieszczać składniki pokarmu w kolejności ich występowania, czyli pierwszego składnika zawsze jest najwięcej w produkcie. Najlepiej też wybierać karmy bezzbożowe, gdyż pszenica i kukurydza używane są często jako wypełnienie karmy zwiększające jej wagę. Są to składniki ciężkostrawne, które mogą wywołać dolegliwości ze strony układu trawiennego. Dopuszczalne są za to owies i ryż. Dobrze, jeśli wybrana przez nas karma zawiera warzywa, owoce i zioła, które stanowią źródło witamin i składników odżywczych. Im mniej sztucznych barwników i substancji polepszających smak, tym lepiej.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło